Blog

09 03.2020

Bramy wjazdowe

brama wjazdowa

Bramy wjazdowe rodzaje

Jakie są minimalne wymagania techniczne wobec bram?

W celu wybrania rodzaju bramy wjazdowej, która będzie odpowiednia do naszych potrzeb, na samym starcie musimy dokładnie przyjrzeć się wymaganiom, jakie musi spełniać. Najważniejszą kwestią, o jakiej nie możemy zapomnieć, jest szerokość bramy. Jest ona głównie zależna od tego, jaki typ samochodu będzie przez nią przejeżdżał. W przypadku, gdy projektujemy bramę wjazdową do prywatnej posesji, bez większego problemu szerokość 2,4 m będzie wystarczająca. Kiedy jednak mamy do czynienia z projektowaniem bramy wjazdowej na inny typ posesji lub w przyszłości będą przez nią przejeżdżały takie pojazdy, jak: cysterna z gazem, wóz asenizacyjny, czy też samochody dostawcze to będziemy musieli postawić na nieco szersze rozwiązanie, to znaczy powyżej 3 metrów.

Równie ważna jest odległość bramy od drogi. W przypadku samochodów osobowych nie może one być mniejsza niż 5 do 6 metrów, a kiedy mamy do czynienia z pojazdami ciężarowymi czy też dostawczymi około 6-7 metrów. 

Brama przesuwna

To świetne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają zbyt wiele miejsca. Z racji tego, iż taka brama nie potrzebuje przestrzeni do otwarcia, sprawdzi się świetnie w przypadkach, gdy pojazd jest krótki, a miejsca między garażem a bramą nie jest za wiele. Niestety ma ona również swoje wady. Nie sprawdzi się w przypadku, kiedy nie mamy do dyspozycji odcinka ogrodzenia o określonej długości, który jest konieczny do otwierania bramy.

Brama samonośna

W tym wypadku mamy do czynienia ze sprzętem, którego skrzydło umieszczone jest na szynie. W czasie pracy przesuwa się ono na specjalnych rolkach, które przymocowane są do betonowego fundamentu. Takie działanie sprawia, że brama w czasie otwierania nie dotyka podłoża. Konieczna jest jednak przeciwwaga, której zadaniem będzie zrównoważenie niemałego ciężaru skrzydła.

Brama szynowa

W bramach tego typu skrzydło przesuwa się po szynie. To bardzo korzystne rozwiązanie, jednak może sprawić wiele problemów. Dlaczego? Szyna, która przylega do podłoża, bardzo szybko się zanieczyszcza, co nie prowadzi do niczego dobrego. Co więcej, w czasie zimy, gdy dojdzie do oblodzenia szyny, otwarcie bramy może być całkowicie niemożliwe.

Bramy rozwierane

To rozwiązanie zarezerwowane jest dla właścicieli nieco większych posesji. Skrzydła takiej bramy otwierają się do jej środka standardowo pod kątem wynoszącym aż 90 stopni. Jak już wspominaliśmy, zajmuje ona znacznie więcej miejsca niż inne rozwiązania, jest jednak o wiele bardziej efektowna. Może być sterowana zarówno ręcznie, jak i automatycznie.

Bramy dwu i jednoskrzydłowe

Bramy dwuskrzydłowe to rozwiązanie, w którym każde ze skrzydeł ma około 3 metrów długości. To świetna opcja dla osób, które potrzebują dość szerokiego wjazdu lub nie mają zbyt wiele miejsca na podjeździe. Bramy jednoskrzydłowe charakteryzują się podobną długością, jednak w czasie otwierania potrzebują znacznie więcej przestrzeni. Sprawdzą się one, kiedy mamy do czynienia z długimi, lecz wąskimi pojazdami.powrót ››


 

 

Tech-Instal, Waldemar Serafin
Dystrybutor produktów Wiśniowski, Came, BFT

Zaborze, ul. Jezioro 39, 32-600 Oświęcim

NIP 734-25-35-400
RERGON 120958747

 

Zadzwoń:

+48 723 491 357

lub napisz:
kontakt@tech-instal.com.pl

 


Copyright © 2020 Dobroduszy. All Rights Reserved.

Projekt i wykonanie: ENITEO